z ciemności ku światłu.
taka była droga do tego wnętrza.

ten wysmakowany i dopracowany w każdym szczególe apartament mieści się na trzecim piętrze pewnej XIX-wiecznej kamienicy w Lyonie. przestrzeń pełna naturalnego światła i designu. brzmi idealnie, prawda?

 

lyon_maisonhand1

 

lyon_maisonhand2

 

lyon_maisonhand3

 

mieszkanie należało przez długie lata do pewnej arystokratycznej rodziny związanej z handlem jedwabiem. z czasem podupadło nieco, a obecni właściciele nadali mu nowego blasku i naznaczyli własnym stylem. w tym są zresztą specjalistami – zajmują się projektowaniem wnętrz.

ich poprzednie mieszkanie było ciemne, panował w nim mrok. w zimowe dni miało to swój urok, ale latem trudne było do zniesienia. zamiast remontować i dekorować ponownie, właściciele po prostu kupili nowe. a znaleźli je w stylowej dzielnicy Ainay, gdzie swoje showroomy mają Carl Hansen, Gervasoni i Maison Hand. Maison Hand czyli Pierre Emmanuel Martin i Stéphane Garotin, do których domu zaglądamy.

 

lyon_maisonhand4

 

lyon_maisonhand5

 

paleta kolorystyczna jest stonowana, wybrano bardzo jasny beż jako tło. do tego brąz i czerń.
jak mówią właściciele: kolor jest doskonały, ale na wakacjach. a podróżują wiele po całym świecie, czego ślady znaleźć można wszędzie w mieszkaniu. przeróżne przedmioty zdobią półki w kuchni i salonie, kontrastując z lub dopełniając towarzystwo znakomitych mebli. to intrygujący miks różności, skomponowany po mistrzowsku. znajdziemy tu obiekty z Japonii, Kambodży, Indonezji, Grecji, Afryki. towarzyszą im fotografie i obrazy.

w salonie designerskie spotkanie na szczycie: fotel Lounge Chair projektu Eamesów, stolik Eero Saarinena i lampa AJ Arne Jacobsena. po przeciwnej stronie rzeźbiarskie papierowe lampy Isamu Noguchiego.

 

lyon_maisonhand6

 

lyon_maisonhand7

 

lyon_maisonhand8

 

lyon_maisonhand9

 

lyon_maisonhand10

 

lyon_maisonhand11

 

lyon_maisonhand12

 

lyon_maisonhand13

 

lyon_maisonhand14

 

lyon_maisonhand15

 

lyon_maisonhand16

 

lyon_maisonhand17

 

inna lampa tego japońskiego projektanta zdobi korytarz, tuż przy wejściu do sypialni. a tam oko cieszy inna lampa – Pipistrello projektu Gae Aulentiego wraz z fotelem autorstwa Warrena Platnera. to wszystko klasyki designu, które dyskretnie nadają stylu i klasy temu miejscu.

 

lyon_maisonhand18

 

lyon_maisonhand19

 

lyon_maisonhand20

 

lyon_maisonhand21

fot. Felix Forest_vogue.com.au

a jak wcześniej mieszkali właściciele tego jasnego miejsca możecie zobaczyć tutaj. to ciekawe przyjrzeć się jak wiele przedmiotów zmieniwszy otoczenie zmieniło swoje oblicze i jak znakomicie wygląda w obu wnętrzach.