młoda, elegancka blondynka w szarych dżinsach i białej koszuli pozuje z wdziękiem w pokoju z ogromnymi oknami. jasna, drewniana podłoga kontrastuje z czarno-brązowymi meblami i ponurą, ciemną tonacją obrazu na ścianie. całości dopełnia kryształowy żyrandol.
ta młoda kobieta wykonuje dość nietypowy jak na płeć piękną zawód.
zajmuje się bowiem stolarką meblową.

w języku polskim żeńskie końcówki brzmią wciąż dziwnie albo znaczą inaczej. na przykład: stolarka. tym razem nie chodzi o meble czy okna i drzwi, a o kobietę, która wykonuje zawód stolarza. niecodzienne? być może, ale istnieje! jest lekarz i lekarka, jest stolarz i stolarka. może pora przestać się dziwić?

 

laura bergsoe workshop

 

 

laura bergsoe workshop2

 

stolarka nazywa się Laura Bergsøe i jest Dunką. ale ok, nazwijmy ją może nieco zgrabniej twórczynią mebli i zajrzyjmy do jej domu w północnej Kopenhadze. drewniany dom to spełnienie jej marzeń. tu mieszka wraz z dwoma synami, tutaj mieści się jej warsztat.

to duża otwarta przestrzeń, pełna światła. biel, drewno, niewiele sprzętów. i choć właścicielka twierdzi, że styl nie ma znaczenia, że ważna jest forma i ekspresja, to trudno odmówić klasy i stylu właśnie tym wnętrzom. chociaż może to duńskie wydanie minimalizmu po prostu.

 

laura bergsoe1

 

laura bergsoe

 

laura bergsoe2

 

laura bergsoe3

 

laura bergsoe5

 

laura bergsoe4

 

aranżacja wnętrz zmienia się często w zależności od potrzeb i tego czym się aktualnie zajmuje, czy przygotowuje wystawę czy nowy projekt dla klienta. sporo tu miejsca na nowe projekty, które niejednokrotnie testowane są na miejscu.

Laura Bergsøe pracuje z drewnem, które kocha i na którym zna się jak mało kto. mówi, że drzewa opowiadają historie, które później ona przekazuje w swoich projektach. drewno lubi łączyć ze skórą, ale też z metalem. każdy mebel, który tworzy jest unikatowy. niektóre jej projekty można zobaczyć tutaj.

 

laura bergsoe7

 

laura bergsoe6

 

laura bergsoe8

 

laura bergsoe9

 

zna i ceni sobie dobre wzornictwo, stąd obecność krzeseł Hansa Wegnera, bujaka Aero Aarnio w salonie, metalowych krzeseł Harry’ego Bertoi (w kuchni) czy Oxford Chair Arne Jacobsena przy niedużym biurku.

 

laura bergsoe11

 

laura bergsoe10

fot. bobedre.dk

a że z określeniem stolarka trzeba się będzie niedługo oswoić niech świadczy fakt istnienia i rosnącej popularności warszawskich warsztatów stolarskich dla kobiet Wióry Lecą! warto zajrzeć na zajęcia.