a więc można mieć dobre życie, a mimo to zdecydować się sprzedać wszystko i wyprowadzić się w nowe miejsce. nie, nie stoi za tym żadna smutna historia, wręcz przeciwnie.
oto opowieść o szwedzkiej rodzinie, która po latach w Sztokholmie, przeniosła się do Kopenhagi.

duńskie życie jest dobre. ani lepsze ani gorsze niż to wcześniejsze, a zresztą bohaterowie tej opowieści są dość powściągliwi w opiniach. mówią, że ludzie w Danii są szczęśliwsi, ale też łatwiej wpadają w gniew. ale nauczyli się sąsiadów i teraz są już oswojeni.

ich dom to mieszkanie o powierzchni 130 metrów kwadratowych.
ma swoją historię, budynek powstał na początku ubiegłego stulecia.
to klasyczne mieszczańskie mieszkanie z wysokimi sufitami, korytarzami i paradami.
nie da się ukryć, piękne jest.

nie ma tu bieli, nie użyli jej świadomie, uważając za zbyt kliniczną. ściany to dla właścicieli rodzaj płótna na którym mogą tworzyć obrazy – wnętrza pełne subtelnych odcieni.

a że to Dania, to sporo tu krzeseł, lamp i ceramiki w najlepszym wydaniu.
warto też zwrócić uwagę na dywany, pochodzą one z firmy założonej przez właścicieli całkiem niedawno.

kto tu mieszka? Ellen Dixdotter i Jacob Holst wraz z dwojgiem swoich dzieci: Avą i Alexandrem.
Ellen pełni funkcję marketing & visual director w firmie By Malene Birger, a Jacob jest projektantem wnętrz.
w swoim życiu robili różne rzeczy, między innymi spełnili swoje marzenie o małym pubie, który posiadali i prowadzili wspólnie ze znajomymi. a oprócz tego, całkiem niedawno założyli i rozwijają własną firmę produkującą wełniane dywany – Cappelen dimyr.

i te dywany są wszędzie u nich w domu. na ścianie korytarza wisi prototyp, mocny graficzny akcent w krainie łagodności. w salonie rozciąga się krajobraz wełny, miękkiej jak falista piaszczysta plaża.

ale zaczęłam od podłogi, a przecież całe mieszkanie warte jest uwagi. stylistycznie to udany miks stylu skandynawskiego i boho. spokojna kolorystyka tkanin, naturalne drewno mebli.
sporo tu dobrego designu, między innymi Zettel’z lamp Ingo Maurera w salonie, Taraxacum 2 od Flos w pracowni czy też ikona designu Wiggle chair projektu Franka Gehry’ego. niezwykle oryginalna ceramika to dzieło Ellen.

fot. residencemagazine.se_Mike Karlsson Lundgren

prócz domu w Kopenhadze mają też letni dom w Österlen, niecałe dwie godziny drogi autem. ale o tym może następnym razem…