„Raz mnie widzisz, raz nie widzisz”.
zanim przejdę do recenzji słów kilka.

z tym tytułem to trochę tak jak ostatnio z moimi blogami: raz je widać, raz nie widać.
książeczkę przysłało ulubione wydawnictwo już jakiś czas temu, ale wciąż nie było czasu, by siąść i na spokojnie napisać choć krótką recenzję. bo a to praca, a to targi jedne, drugie… i czas bardzo się skurczył, by mieć jeszcze chwilę na pisanie bloga. tak, tłumaczę się nieco, bo nie chciałabym Was porzucać i nie chciałabym żebyście to miejsce w sieci porzucili. I LIKE DESIGN za chwilę będzie obchodził 11 urodziny i to chyba (jeszcze) nie czas, by go zamykać. zobaczymy.

 

 

a tymczasem. pewnego dnia w moje ręce trafiła książka „Raz mnie widzisz, raz nie widzisz” Michaela Bieruta.
przyznaję, nazwisko autora nic mi nie mówiło, ale tytuł intrygował.
a jest to książka o designie, o projektowaniu, takim, które czasem widać, a czasem nie. czasem jest wyraziste, rzucające się w oczy, a czasami jakby przezroczyste. innym razem wymaga nieco wysiłku, by być odczytane, zobaczone w pełni. wszystko zależy od projektu, postawionych celów, zleceniodawcy i projektanta.

to książka o projektowaniu graficznym.
jej autorem jest jeden z najważniejszych współczesnych projektantów graficznych – Michael Bierut.
to zbiór jego felietonów, esejów poświęconych sztuce projektowania graficznego. opowiada on w nich o swojej drodze zawodowej, mistrzach, o poszukiwaniu własnego języka, o rysowaniu, projektowaniu. a poza tym także o tym co i ile wspólnego z projektowaniem mają seriale takie jak „Rodzina Soprano” czy „Mad Men”.

ale to tyleż opowieść o pracy projektanta, ile opowieść o współczesnym świecie, popkulturze, spotkaniach z ludźmi, zmianach jakie zachodzą w świecie.

autor pisze znakomicie, ze swadą, dlatego mimo, że temat mi nieco obcy, to czytałam te teksty z przyjemnością. są niedługie, co też pozwala na podzielenie sobie lektury książki na małe cząstki i powrót w każdej wolnej chwili.

jednakże, i nie jest to zarzut, a swego rodzaju ostrzeżenie –  w moim przekonaniu to przede wszystkim książka dla twórców, do projektantów, w szczególności tych zajmujących się grafiką. mnóstwo tu celnych uwag i rad, z których warto skorzystać.

jest o krojach pisma, o znaku, o języku, o rozmowach z potencjalnym klientem, o wycenie swojej pracy, o tym co inspiruje, zachęca, o pasjach innych niż design, a także o tym co robić w czasie recesji, gdy o zlecenia trudno.
o estetyce, plakatach, filmach, serialach, winylach, czasopismach, logo i przeróżnych projektach.
czytajcie, a będziecie mądrzejsi nie tylko zawodowo, ale życiowo. polecam!

podobną książkę czytałam niedawno, a jednak różniła się ona bardzo. jednak obie świetnie się uzupełniają. to Podaj dalej. Dizajn, nauczanie, życie. Krzysztof Lenk w rozmowie z Ewą Satalecką.

Michael Bierut: Raz mnie widzisz, raz nie widzisz
Wydawnictwo Karakter, 2018

Wydawnictwu Karakter bardzo dziękuję za książkę.