jeśli interesują cię kulinaria, nie trzeba ci zapewne przedstawiać tej osoby.
ale być może jest inaczej, dlatego na początek słów kilka kto to.
choć swego czasu pisałam już i o Redzepim i o Nomie – zajrzyj tu.

Rene Redzepi to kulinarny guru nie tylko duńskich kucharzy i restauratorów. to innowacyjny, pomysłowy szef kuchni, restaurator – współwłaściciel słynnej kopenhaskiej restauracji Noma, wielokrotnie nagradzanej i wyróżnianej. to także odnowiciel kuchni nordyckiej, opartej na składnikach naturalnych, a zarazem bardzo oryginalnych. (jeśli ciekawią cię kulisy pracy w Nomie, polecam wywiad z Marią Przybyszewską, która miała możliwość odbycia tam stażu).

jako że nie o jedzeniu to blog, choć przyznaję że temat fascynujący, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule: jak mieszka Rene?
po duńsku, w najlepszym ze skandynawskich stylów.
ale chyba będziecie zaskoczeni.

 

redzepi home cph1

 

stara kuźnia, zbudowana oryginalnie w XVII wieku, w Christianshavn, jest dziś wygodnym, przestronnym domem dla rodziny Rene. mieszka tu z żoną Nadine, trójką dzieci i teściową. wprowadzili się tu w 2014, po pewnym czasie mieszkania w centrum miasta.

tym, co już od pierwszego spojrzenia wzbudza zachwyt  jest… podłoga. to klasyczne deski z Dinesen, jednego z najlepszych producentów podłóg drewnianych. ich deski słyną nie tylko z jakości, ale i z długości i szerokości, co pozwala na ułożenie ich w harmonijną całość.

w domu jest jasno, przestronnie, prosto. kremowa biel i odcienie brązu – koloru drewna, obecnego tu w wielu różnych elementach. jedyny akcent kolorystyczny to jasnozielone ramy okienne.

 

redzepi home cph2

 

redzepi home cph3

 

redzepi home cph4

 

pierwszą i najważniejszą rzeczą było urządzenie kuchni – to tu rodzina spędza najwięcej miejsca, gotując, przyjmując znajomych. to otwarta przestrzeń przechodząca niepostrzeżenie w jadalnię, a dalej w pokój dzienny. w kuchni otwarte palenisko – kominek, zapewnia ciepło i przytulność. drewniany stół wykonany został na zamówienie przez stolarza, a towarzyszą mu krzesła Hansa J. Wegnera i drewniana ława ze skrzynią.

w kuchni znajduje się wyspa, która jest też przestrzenią przechowywania.
stary, metalowy regał na kółkach wypełnia kolekcja ceramiki Aage Würtz. jak wiele innych przedmiotów, właściciele wyszukali go na jednym z targów staroci, na które chętnie zaglądają. podobnie jak do sklepów z antykami. ale nie przywiązują uwagi do marek. żółtą sofę kupili w zwykłym sklepie, ale nie pamiętają już w którym – grunt, że jest wygodna i dobrze spełnia swoją rolę.

 

redzepi home cph5

 

redzepi home cph6

 

redzepi home cph7

 

redzepi home cph8

 

redzepi home cph9

 

dom Redzepiego to interesująca opowieść. czujemy się tu trochę jakbyśmy cofnęli się w czasie. jest tu jakaś atmosfera czasu minionego, starego wiejskiego domu z dala od zgiełku wielkiego miasta. a przecież to Kopenhaga!

 

rene redzepi family

fot. bobedre.dk