Mjölk (milk – mleko) to jedno z tych miejsc, które powstały dzięki pasji. tym co od niemal zawsze interesowało twórców tej kanadyjskiej galerii była sztuka użytkowa, wzornictwo skandynawskie i japońskie. w tych regionach znajdują zarówno inspirację każdego dnia, jak i piękne przedmioty.
kolekcja Mjölk to swego rodzaju autorskie dzieło właścicieli Johna Bakera i Juli Daoust. to rzeczy, których można używać bez namysłu albo wręcz przeciwnie: kontemplować. funkcjonalność, ponadczasowość, doskonałe rzemiosło – to tutaj znaczące słowa, pojęcia-klucze.

 

Mjolk shrm2

 

Mjolk shrm4

 

Mjolk shrm3

 

kolekcja to zarazem oferta, bowiem Mjölk to sklep z przedmiotami dla domu. choć jednocześnie także galeria sztuki – organizowane są tu wystawy, zarówno artystów jak i projektantów. twórcy tego miejsca zajmują się też działalnością wydawniczą, publikując książki o podróżach, wzornictwie czy sztuce rzemiosła.

 

Mjolk shrm1

 

poza tym Mjölk zachwyca wnętrzem, które jest jego doskonałą wizytówką. (i jako takie pojawia się w wielu magazynach czy w internecie). to miejsce, które zaprasza by zajrzeć do środka. jest bezpretensjonalne, dostępne. czujemy się trochę tak, jak gdybyśmy zajrzeli do czyjegoś domu. jest jasno, przestrzennie, naturalnie, także jeśli chodzi o materiały – sporo tu drewna, ceramiki.

 

Mjolk shrm

 

Mjolk shrm5

 

Mjolk shrm6

 

Mjolk shrm7

 

aż szkoda, że do Toronto mi nie po drodze. ale jeśli ktoś z was będzie w okolicy to szukajcie białej wiktoriańskiej kamienicy i zajrzyjcie do galerii koniecznie. może z tego spotkania wyniknie jakaś twórcza współpraca?

fot. mjolk.ca