zarówno w skandynawskim, jak i szerzej patrząc designerskim świecie, trwa gorący czas: targi, targi, targi. niedawno dobiegł końca szwedzki Formex, niemieckie IMM Cologne, po drodze było francuskie Objet et Maison i norweski Oslo Design Fair, a to jeszcze nie koniec. już za chwilę Stockholm Design Week.

 

formex2017_7

 

sporo tego, trudno nadążyć i ogarnąć wszystkiego nie sposób. ale że jest internet i media społecznościowe to jakieś fragmenty można próbować złożyć w jakąś całość. całość z założenia niepełną i niedoskonałą, ale czyż nie taka jest właśnie nasza współczesna wiedza o świecie?

 

formex2017_4

 

wybieram sobie zatem z tych wydarzeń kilka i spróbuję przekazać zapośredniczoną wiedzę o tym co w designie piszczy, czyli co jest modne a co takie będzie za chwilę. nie spodziewajmy się jednak jakiś rewolucji. prawda jest taka, że modne jest to co jest ładne, a ładne jest to co ci się podoba. i tak naprawdę, nawet jeśli na przykład pojechałabym na Formex i przeszła te wszystkie stoiska to moja relacja byłaby subiektywnym wyborem tego co mi się podoba. i być może wpisałaby się w jakiś szerszy trend. jednak te zwykle trwają dłużej niż jeden sezon, więc można spokojnie się zachwycać.

 

formex2017

 

no dobrze, ale co nowego? Formex to przede wszystkim dekoracje dla domu. autorka jednego ze skandynawskich blogów, Jannice Wistrand z addsimplicity, niejako odrobiła lekcje za mnie i wskazała na kilka nowych zjawisk w dekorowaniu wnętrz. oto jej wskazówki czy też może to co dostrzegła i wyróżniła.

Formex – trendy
– ciemna zieleń ścian
– przydymione, zgaszone kolory; nawet pastele
– różowy – od pudrowego po ciemnordzawy
– połączenia różu z żółtym – intrygujące, prawda?
–  beże i brązy – to coś nowego
– zmysłowe tkaniny, z wyczuwalną fakturą
– bardzo dużo lnu
– aksamit, welur, welwet
– mosiądz wciąż obecny, ale coraz więcej srebra i chromu
– jasne drewno

w poszukiwaniu zdjęć przeszukałam instagram i to co zaskakuje przy oglądaniu relacji z targów Formex to kolor. już dawno Szwecja nie wydawała się być tak kolorowa (co trzeba wam sprawdzisz przeglądając #formex2017).

 

formex2017_1

 

formex2017_2

 

formex2017_3

 

formex2017_5

 

formex2017_6

fot. via: instagram.com