piękny był, prawda? i piękny jest, niezależnie jak jest widoczny na nocnym niebie. księżyc. zwykle srebrzysty glob, tym razem zapragnął zmiany i pojawił się w niecodziennej (nieconocnej) odsłonie. wybrał teatralną i dramatyczną czerwień.

księżyc ma wpływ na nasze życie, choć niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę. a zapominamy, tym bardziej im mocniej przywiązujemy się do nowoczesnych technologii. nie wiem czy to był wpływ księżyca czy też nie, ale moje sprzęty odmówiły współpracy, odcięło mnie od internetu na chwilę co prawda niedługą, ale (jak zawsze) dało mi to do myślenia. wieczorem księżyc świecił jasno, jak to podczas pełni, a ja zastanawiałam się jak bardzo jestem uzależniona od technologii i co by tu można zrobić ciekawego. możliwości jest mnóstwo, tylko szybko o nich się zapomina.

księżyc wpływa też na projektantów. to nie jest nowa ani odkrywcza myśl, bo już kilka razy o księżycowych projektach pisałam. ale postanowiłam wrócić do tematu. to też, nie da się ukryć, wpływ księżyca.

niektóre projekty odwołują się bezpośrednio do wizerunku naszego ziemskiego satelity, odwzorowując powierzchnię, kształt; inne mniej, nawiązując do księżyca pośrednio, subtelniej. wszystkie intrygują.

moją uwagę już jakiś czas temu zwróciły lampy projektu pewnego twórcy z Barcelony. Lievore Altherr Molina stworzył dla marki Vibia serię lamp Cosmos. piękne zarówno w pojedynczej odsłonie, jak i w grupie.

 

Cosmos_03

 

Cosmos_02

 

Cosmos_04

 

Cosmos_01

 

nieco inne spojrzenie na księżyc i oświetlenie miał rosyjski projektant Constantin Bolimond, którego zafascynowały księżycowe kratery. tak powstał Armstrong.

 

armstrong

 

mój księżyc, moje lustro – to wspólny projekt Moroso i Diesel Living. niski stolik o księżycowej powierzchni.

my moon my mirror

 

inną, bardziej rzeźbiarską formę przyjął stolik Liany Yaroslavsky – La Luna.

 

moon table

 

najprostszy sposób na księżyc we wnętrzu? jest ich nawet kilka: naklejki, zegar, pościel, dywan.

 

stick_trip to the moon

 

stick_door to the moon

 

blue moon

 

moon duvet

 

blue moon waltz

 

ścianę przyozdobi z pewnością oryginalny plakat, jak na przykład ten z Agent Gallery Chicago – zdjęcie księżyca wykonane techniką cyjanotypii.

 

moon_cyanotype_01

 

warto wziąć pod uwagę też niezwykłe talerze, takie te z kolekcji Cosmic marki Seletti albo jak ten z melaminy, już nie tak elegancki, ale z pewnością bardziej praktyczny (dostępny w amazonie).

 

seletti cosmic

 

moon plate

 

a skoro o jedzeniu mowa, to uwagę przykuwa projekt opakowań sera Tima Sumnera, który nawiązuje do pewnej bajki dla dzieci, w której mowa o tym jakoby ser był z księżyca. brytyjski projektant wykorzystał XIX-wieczne ryciny i stworzył opakowania, które z pewnością odbiegają od standardu.

package-moon-cheese

lody też mogą być zainspirowane księżycem. udowodnił to znakomity designerski duet Doshi Levien projektując lodowe kule dla Häagen-Dazs.

 

Ice-Moon Doshi-Levien

 

i na koniec – ekskluzywny projekt. Moon Fragment. flakony perfum japońskiego projektanta Tokujina Yoshioka dla Cartiera.

 

fakon cartier

 

tyle projektanci i wpływ księżyca na ich pracę.
a jak na was wpływa księżyc?

fot. lievorealtherrmolina.com, vibia.com, behance.net/bolimond, architonic.com, lianayar.com, etsy.com (i3Lab), urbanoutfitters.com, fabrykaform.pl, agentgallery.com, amazon.com, lovelypackage.com, dezeen.com