Artilleriet. jeden z najmodniejszych szwedzkich adresów. mekka stylistek i stylistów oraz poszukiwaczy przedmiotów unikatowych, wyjątkowych, pięknych. miejsce inspiracji, podziwiania, ale też planowania, aranżowania i kupowania.

Artilleriet oferuje kolekcje mebli, lamp, tkanin, naczyń, przeróżnych detali, zarówno klasycznych, vintage jak i współczesnych. i aż kusi, by napisać: starannie wyselekcjonowanych marek, ale nie przepadam za tym określeniem, jest bowiem pełne pychy i poczucia wyższości, czego u Szwedów chyba brak. niemniej widać, że panowie Christian i Bjorn znają się na rzeczy, mają świetne oko i gust. bywa i ekskluzywnie, ale i całkiem zwyczajnie (o ile szwedzkie wyczucie estetyki można nazwać zwyczajnym).

pop-up store, czyli taki salon sklepowy na chwilę, to prezentacja oferty w bardzo eleganckim a zarazem przystępnym stylu. unaocznia co i jak łączyć, by uzyskać pożądany efekt. o, to słowo klucz: pożądany. Artilleriet Studio to bowiem aktualnie najbardziej pożądane wnętrza w Szwecji.

ale zanim zajrzymy pod ten adres w Goteborgu, ciekawsze wydaje mi się odwiedzenie mieszkania właścicieli sklepu. tym bardziej, że zostało ono świetnie zaprezentowane przez twórczy duet: stylistkę Lottę Agaton i fotografa Kristofera Johnssona w magazynie Residence: w jesiennym nastroju, w chłodnym skandynawskim klimacie.

 

Artilleriet at home1

 

Artilleriet at home2

 

Artilleriet at home3

 

Artilleriet at home4

 

styl tego miejsca zaskakuje swoją prostotą i rustykalnością. bo jest tu trochę tak, jakbyśmy trafili do wiejskiego szwedzkiego domu. biel w połączeniu z drewnem jest zachwycająca. nieoczywisty kolor ścian, coś pomiędzy zielenią i szarością, intryguje.

 

Artilleriet at home5

 

Artilleriet at home6

 

Artilleriet at home7

 

absolutnie doskonałe lampy, które nadają wnętrzom charakteru (i są dostępne w sklepie Artillieret): Pipistrello projektu Gae Aulenti (z 1965 roku),  Atollo projektu Vico Magistrettiego (z 1977 roku), czarne Serge’a Mouille’a (lata 50. XX wieku) oraz całkiem współczesna Vapeur z plisowanego papieru autorstwa Ingi Sempe.

 

Artilleriet at home8

 

Artilleriet at home9

 

Artilleriet at home10

 

Artilleriet at home11

 

dużo zieleni, miękkie sofy, fotele. wszystko razem tworzy bardzo przyjemne miejsce do życia.

 

Artilleriet at home12

 

Artilleriet at home13

 

Artilleriet at home14

fot. Kristofer Johnsson