planujesz urządzanie mieszkania, remont, a może już czas na zmiany w domu?
zanim zaczniesz działać, zanim kupisz farbę, nową sofę, tkaniny na zasłony i tak dalej, zrób jedno: kup i przeczytaj uważnie książkę „Poczuj się jak w domu”. serio mówię, to najlepszy prezent jaki możesz sobie zrobić. sobie i swojemu domowi.

od nastu lat na I LIKE DESIGN przyglądamy się razem pięknym wnętrzom. świadomie lub podświadomie próbujemy naśladować styl bliski naszemu sercu: styl skandynawski (jak szerokie to pojęcie to temat na inną rozmowę czy wpis). ale przecież nie tylko Skandynawia tu gości. zakładam więc, że jeśli tu trafiłaś/trafiłeś to poszukujesz pomysłów, dobrych rozwiązań przy tworzeniu swojego miejsca: czy jest to dom, wynajmowane mieszkanie czy własny pokój.

jeśli tak jest, to „Poczuj się jak w domu” jest idealną książką dla Ciebie. i jeszcze nie wiesz jak bardzo Ci potrzebną! zapytasz dlaczego? ponieważ jest tu wszystko co chcielibyście wiedzieć o urządzaniu wnętrz, a baliście się zapytać.

 

 

urządzanie wnętrz to nie jest bowiem wiedza tajemna dostępna wyłącznie wybranym (czyt. projektantom wnętrz), ani też wyłącznie tzw. wyczucie stylisty. to wiedza, jaką warto zdobyć i można to zrobić naprawdę niedużym kosztem. I nie trzeba od razu kończyć kursu aranżacji wnętrz czy studiować projektowania. proponuję zacząć od książki Fridy Ramstedt.

w swojej książce Frida zebrała wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z urządzaniem domu. jest kompetentna i konkretna, uczy, ale nie poucza.

można by powiedzieć, że na wnętrzach zna się jak mało kto, bo od lat o tym właśnie bloguje, pisze teksty, a także na co dzień pracuje przy wielu projektach wspierających firmy w tej właśnie dziedzinie. ale kiedy przyszło jej urządzać od zera własny dom, napotkała na niemałe trudności. od czego zacząć, jak sprawić by dom był nie tylko ładny, funkcjonalny, ale i przytulny? zaczęła poszukiwać odpowiedzi: notowała, zbierała różne spostrzeżenia, uczyła się praktycznych rozwiązań. to był zalążek książki. książki, która prowadząc przez szereg podstawowym tematów, pomoże Ci zrozumieć jak stworzyć dom w jakim poczujesz się dobrze, Twój dom.

Frida zaczyna od kilku podstawowych zasad ogólnych, by następnie przeprowadzić Cię przez tematy bardziej szczegółowe związane z doborem kolorystyki (ręka w górę kto nigdy nie miał kłopotu z doborem kolorów czy nawet prostym wyborem koloru ścian?!), poprzez oświetlenie (nie mieliście nigdy problemu z wyborem lampy?), aż po zdradzenie nam kilkunastu trików dekoratorskich, których zastosowanie wprowadzi zmiany w domu. niby wydają się mało znaczące, ale jak działają! polecam sprawdzić.

sporo tu sensownych zdań o dekoracjach, roślinach, akustyce wnętrza. Frida podpowie wam także jak dobrać meble do wnętrza i dobrze je ustawić, jakiej długości zasłony powiesić, jak stworzyć galerię zdjęć czy obrazów, a nawet jakie wazony wybrać. i wierzcie mi, tylko nam się wydaje, że naprawdę wiemy to wszystko. (mówię tu nie do profesjonalistów rzecz jasna, a do zwykłych czytelniczek i czytelników tego bloga).

do tego garść porad zakupowych, ważne informacje o wskaźnikach i proporcjach i na zakończenie coś od czego warto zacząć projektowanie: moodboard.

to książka pozbawiona zdjęć – tych jest aż nadto w internecie, na pinterest, na instagramie.
są szkice, rysunki w klarowny sposób wyjaśniające najważniejsze sprawy, zasady wizualne, schematy.

i kiedy przeczytasz już tę książkę, rozejrzyj się wokół (już w trakcie autorka poleca poćwiczyć), zaplanuj zmianę i do dzieła! i… POCZUJ SIĘ JAK W DOMU! 🙂

 

Frida Ramstedt: Poczuj się jak w domu.
Wydawnictwo Znak Litera Nova
Kraków 2020

Wydawnictwu Znak dziękuję za książkę.