„Northern Delights” to jedna z najpiękniejszych książek o skandynawskim wzornictwie jakie znam. a jeśli dodam, że autorką jest Emma Fexeus to nie powinno być już wątpliwości, że album stworzony został przez osobę znakomicie znającą temat. Emma jest autorką jednego z najpopularniejszych blogów skandynawskich emmas designblog.

 

 

album podarowała mi sama Emma kiedy spotkałyśmy się w Kopenhadze. po prostu zapytała i przywiozła. i nie tylko mnie, ale także pozostałym blogerom z naszej grupy. to może nic takiego, ale trzeba było widzieć drobną Emmę i jej wielką walizkę! 😉 tak, Emma jest naprawdę niesamowita.

‚Northern Delights’ to książka, która opowiada, zarówno poprzez obraz – piękne zdjęcia, jak i tekst – komentarz Emmy, wywiady z projektantami, o tym czym jest skandynawski design. co sprawia, że jest tak unikatowy, oryginalny, ponadczasowy i uniwersalny.

na kolejnych stronach przyglądamy się z bliska wzorom wnętrz, mebli, oświetlenia, grafiki i wielu innych przedmiotów zaprojektowanych w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. widzimy jak duże znaczenie ma funkcjonalność, wygoda, ile znaczy światło i przestrzeń. a także doskonała jakość wykonania, naturalne materiały, prostota. to wszystko z czego słynie Skandynawia.

 

 

 

ogromny zakres materiału podzielono na cztery rozdziały: Classic Beauty, Extra Light, Raw Edges i All So Bright. trudno z nich wybrać najbardziej interesujący. każda kolejna strona to nowe pomysły na mieszkanie, piękne przedmioty, inspiracje, pokazujące nie tylko sposób urządzania wnętrz, ile styl życia.

 

 

 

 

Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Finn Juhl, Hans J Wegner, Norm Architects, Front Design, Artek, Fritz Hansen, Gubi, Hay, Ferm Living, House Doctor – to tylko niektóre nazwiska, firmy, marki, projektanci, których projekty/przedmioty pojawiają się na kartach ‚Northern Delights’.

wiele z tych skandynawskich firm jest już na polskim rynku, o kilku opowiadałam też na blogu relacjonując moją duńską przygodę. także wiele zdjęć może być dobrze wam znanych, czy to z I like design czy innych stron i blogów, które śledzicie.
niemniej jednak całość i spójność projektu jest imponująca. bardzo podoba mi się sposób w jaki Emma połączyła tematy, wątki, inspiracje. trzeba dodać, że jej estetyczne preferencje są tu też zaznaczone, aczkolwiek dyskretnie. jednakże to ona (współ)decydowała o wyborze zdjęć, firm, układzie całości, treści książki. dla mnie to bardzo autorska rzecz, tym bardziej dziwi brak nazwiska autorki na stronie tytułowej (pojawia się dopiero w stopce redakcyjnej jako redaktor tomu).

 

 

 

 

 

 

to czym mnie ta książka zaskoczyła to ostatni rozdział, o kolorze. w powszechnym przekonaniu Skandynawia to biel, szarości, pastele. tymczasem to także odważnie użyty kolor. dobrze jest też zwrócić uwagę także na ciekawe zestawienia barw, faktur, materiałów.

 

fot. gestalten.com, Agata Ziółkiewicz

‚Northern Delight’ to wielka przyjemność dla oka, naprawdę, nawet jeśli zna się temat dobrze i porusza się w nim niemal na co dzień (jak ja). to książka, która budzi tęsknotę by żyć podobnie jak Skandynawowie: prościej, lepiej, ładniej, bardziej praktycznie. warto mieć ją pod ręką, przeglądać od czasu do czasu, cieszyć oczy.

Northern Delights
ed. by Emma Fexeus, Sven Ehmann
Gestalten, 2013

I like design na facebooku – zapraszam.