zabieram cię dziś na spacer na wyspę Fårö, na południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji.

tak, to ta sama wyspa, którą wybrał na swój dom słynny reżyser Ingmar Bergman. tu mieszkał, tu nakręcił filmy Jak w zwierciadle, Persona oraz Godzina wilka, Namiętności i Hańba, które przeszły do historii kina, tu też odszedł. dziś mieści się na wyspie Centrum Bergmana, które warto odwiedzić.

krajobraz jest niezbyt przyjazny, surowy. kamieniste plaże, niezwykłe formacje skalne (pola rauk), morze. ale jest tu coś, co niektórych ludzi tak zachwyca, że chcą tu zamieszkać. być może to światło, ponoć niezwykłe w tym miejscu.

Anna i Peter przypływają tu ze Sztokholmu promem na lato. po wejściu do drewnianego bungalowu na samym początku zaczynają od zdjęcia zasłon, by wpuścić do wnętrz jak najwięcej światła. wietrzą pokoje, powoli wprowadzając tu życie.

są szczęściarzami, bo posiadanie na własność tu domu należy do rzadkości. najczęściej ziemia należy do rodziny i przechodzi na własność z pokolenia na pokolenie. dom posiadają od kilkunastu lat. początkowo wynajmowali na wyspie inny dom na okres letni i rozglądali się po okolicy, szukając swojego miejsca. aż nadarzyła się okazja.

sami zaprojektowali i zbudowali tę przestrzeń dla siebie.
jest tu wszystko, by wygodnie spędzić wakacje.
a jednym z najważniejszych atutów jest widok na morze i archipelag.

wnętrza są utrzymane w bieli, czasem tylko przełamanej beżem.
mało tu sprzętów, dekoracji. są wygodne fotele, kominek, funkcjonalna kuchnia.
prostota, spokój i natura. czego chcieć więcej?

fot. residencemagazine.se_Sara Medina Lind