podróżujemy dalej, tym razem – Niderlandy. a dokładniej holenderska prowincja Fryzja.
jesteśmy 80 kilometrów od Amsterdamu, w miejscowości Akkrum. to tereny rolnicze, kanały i bliskość Morza Wattowego.

mieszkają tu Paula Leen i Kees Middendorp. dziesięć lat temu kupili tu marinę, a całkiem niedawno zdecydowali się na także zakup domu, który dotychczas przez wiele lat wynajmowali. kiedy tylko stali się pełnoprawnymi właścicielami tego miejsca, rozpoczęli remont.

 

 

 

 

 

zależało im na uzyskaniu przestronnego wnętrza. kuchnia, jadalnia i salon to jedna duża przestrzeń. wybrali też betonowe podłogi. stary garaż, w którym przez lata rezydował traktor, stał się pracownią Pauli.
nie kupili zbyt wiele rzeczy. kuchenną wyspę zamówili u lokalnego kowala, wiele zrobili też sami. wyznają bowiem zasadę, by ponownie używać starych materiałów, twórczo je przetwarzając. i tak niewielką spiżarnię stworzyli dzięki starym deskom podłogowym i cynkowi ze starego blatu.

 

 

 

 

 

Paula jest artystką i rzemieślnikiem zarazem. pracowała z ceramiką, tworzyła oprawy książek jako introligator, aż do momentu gdy znalazła materię, która odpowiada jej idealnie: wełnę. zajmuje się filcowaniem, poszukuje własnych technik, tworzy tkaniny.
początkowo dzieła swoich rąk i talentu sprzedawała w Royal Tichelaar Makkum, najstarszej firmie ceramicznej w Holandii. później stworzyła własną markę Poetry World i sprzedaje swoje prace poprzez sklep internetowy, bądź realizuje indywidualne zamówienia.

 

 

 

 

 

 

tyle o mieszkańcach, a jak wygląda dom w którym mieszkają? zdążyliście już się przekonać, oglądając zdjęcia.
z zewnątrz jest czarny, choć pierwotnie był po części żółty. jednak według Pauli to straszny kolor, depresyjny, ponadto zbyt ekstrawertyczny, a ona dokładnie odwrotnie, jest introwertyczką. dlatego dom przemalowano.

wnętrze jest ascetyczne, nieco surowe. biel, szarości i czerń – to barwy Fryzji, bliskie im barwy. jednak nie jest to nudne wnętrze, mimo monochromatycznej tonacji. ma w sobie wiele poezji, jest wysmakowane, estetycznie interesujące. jest w nim ład, harmonia i pewnego rodzaju dojrzałość.

fot. dwell.com_ Hotze Eisma

I like design na facebooku – zapraszam.