w centrum Londynu, tuż za Oxford Street rozciąga się Marylebone, zamożna dzielnica pełna ambasad, muzeów i sklepów. to tutaj właśnie, w starym georgiańskim domu, na pierwszym piętrze, mieszka brytyjska projektantka Anna Valentine.

 

anna_valentine1

 

Anna Valentine pracuje w przemyśle modowym od trzech dekad. projektuje dla brytyjskich znakomitości, od rodziny królewskiej począwszy, przez wyższe sfery, arystokrację aż po celebrytów. jednym z jej słynnych projektów była niezwykle elegancka srebrzysto-szara suknia i płaszcz dla księżnej Windsoru, Camilli Parker Bowles, na dzień ślubu z księciem Karolem. stworzyła ją wraz Antonią Robinson, z którą wówczas współpracowała.

 

anna_valentine2

 

anna_valentine3

 

dom, który Anna zamieszkuje od kilkunastu lat, wraz z mężem i psem, cechuje szlachetna prostota.
dzięki dużym oknom jest jasno i przestrzennie. choć nie zawsze tak było. w osiągnięciu dzisiejszego kształtu wnętrz pomocne było londyńskie studio architektoniczne DRDH.
postanowiono wyburzyć parę ścian, by zyskać dużą otwartą przestrzeń, która łączy trzy funkcje: kuchnię, jadalnię i salon.

 

anna_valentine4

 

anna_valentine5

 

inspiracją był obraz kopenhaskiego twórcy Vilhelma Hammershoi. stąd złamane odcienie bieli, ciepłych brązów. i swoista asceza, choć nie pustka. rzeczy jest tu tyle ile potrzeba, żadnego nadmiaru. nowoczesne technologie sprytnie poukrywano.

w kuchni ogromny drewniany stół, marmurowe blaty, ręcznie robiona ceramika. skórzana sofa symbolicznie oddziela tę część od wypoczynkowej. tu wygodny skórzany fotel, sklejkowe krzesło projektów Eamesów oraz kominek. z całą pewnością to najprzyjemniejsze miejsce na jesienne i zimowe wieczory.

 

anna_valentine6

 

anna_valentine7

 

aż trudno uwierzyć, że to mieszkanie w samym sercu wielomilionowej metropolii, tak tu spokojnie i zacisznie.

 

anna_valentine8

fot. via: elledecoration.se