Pojawiła się w naszych księgarniach książka jakiej jeszcze nie było. Książka, o której wielu pewnie już marzyło, stanowi ona bowiem znakomity przewodnik dla tych co pierwszy raz… zachwycili się filiżanką albo wazonem lub dostali w prezencie figurkę z Ćmielowa i chcieliby wiedzieć więcej.

Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową.

Autorka, Beata Bochińska, po tym jak stworzyła swój profil na facebooku, zmotywowana prośbami czytelników i fanów, postanowiła odpowiedzieć na dziesiątki pytań w spójny sposób. I napisała książkę. I choć temat wcale niełatwy, czyta się to świetnie.

Nic w tym dziwnego. Mamy do czynienia z narracją specjalistki i pasjonatki. Beata Bochińska, historyk sztuki, przez kilka lat dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, od wielu lat kolekcjonerka dizajnu. W książce dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem a także pasją, a także, dzięki zamieszczonym fotografiom, pozwala podziwiać skarby jakie posiada lub posiadała.

Na czytelnika czeka tu porcja konkretnej wiedzy oraz mnóstwo wskazówek gdzie i jak szukać informacji. Od czego zacząć, jak tworzyć kolekcję? Właśnie od tego: od wiedzy. Jak zarobić, jak nie stracić? Tu nie ma jednej odpowiedzi, szczęście też się przyda. Bo to rzecz nie tyle o miłości do pięknych przedmiotów, ale też o zarabianiu pieniędzy. Jak również o spotkaniach z ludźmi, o zanikającej sztuce pakowania, o złotym strzale i całym mnóstwie mniej lub bardziej szczęśliwych przypadkach z dizajnem w tle.

Ta książka może być początkiem fantastycznej życiowej przygody.

 

zacznij kochac dizajn


Żeby była jasność: to rzecz o kolekcjonowaniu w ogóle, a o kolekcjonowaniu polskiej sztuki użytkowej w szczególe. Jest w odpowiedzią na żywe zainteresowanie polskim wzornictwem, jakie pojawiło się jakiś czas temu wśród coraz to młodszych ludzi. Zmęczyła nas masowa produkcja, szukamy rzeczy oryginalnych, unikatowych, stąd moda na retro, vintage.

Dobrze jest przeczytać nie tylko tę (jedną) książkę, by nauczyć się rozpoznawać rzeczy wartościowe, które nie tylko cieszą oczy. Jestem pewna, że po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzymy na skarby cioci w witrynce czy te ukryte na strychu, dostrzeżemy nagle wazony, talerze czy kubkom, które gdzieś tam stoją nieco pogardzane i nielubiane.

Warto dodać, że to książka nie tylko o kolekcjonowaniu. W tle tej opowieści o wyszukiwaniu skarbów na pchlich targach przeczytać można o polskim dizajnie, o jego historii, o ludziach którzy przez lata tworzyli projekty i produkty na światowym poziomie i o tym dlaczego wciąż jeszcze nie ma w Polsce muzeum z prawdziwego zdarzenia, które prezentowałoby polską sztukę użytkową w sposób pełny.

Zacznij kochać dizajn to zachęta, przewodnik, ale też świetna historia o życiu z przedmiotami. Warto ją poznać. W dodatku rzecz starannie wydana i barwnie ilustrowana.

Beata Bochińska: Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową
Wydawnictwo Marginesy, 2016

Współwydawcą publikacji jest Patyna.pl –  polska platforma sprzedażowa, skupiająca kolekcjonerów mebli i dekoracji vintage z całego kraju. Książka z autografem autorki dostępna jest tutaj.