poznańskie spotkania z projektowaniem arena Design trwają jeszcze do piątku, można więc zajrzeć na wystawy.
dziś krótkie i subiektywne podsumowanie tegorocznej edycji. po oficjalny przekaz i więcej zdjęć polecam zajrzeć na stronę arenadesign.pl.
zapraszam też na mój instagram.

projekt. proces. produkt. tak brzmiało hasło 8 edycji arena Design.
jak w latach poprzednich, przestrzeń podzielono na 5 stref: Forum, Top Design, Kreatywni, Edukacja, Innowacje. prócz tego, podobnie jak w ubiegłym roku, obecna była wystawa Viva Light, ciesząca się dużym zainteresowaniem i przyciągająca wzrok oryginalnymi, śmiałymi projektami lamp.

 

ad_inga sempe1

 

ad_inga sempe2

 

ad_inga sempe3

 

Forum to miejsce prelekcji i dyskusji.
w tym roku gościem specjalnym wydarzenia była francuska projektantka Inga Sempe. pierwszego dnia targów opowiedziała o swojej pracy, odsłaniając kulisy powstawania projektów mebli, oświetlenia, tekstyliów, których reprezentację można było obejrzeć na wystawie. osobiście ujęły mnie swoją bezpretensjonalną urodą lampy Sempe zaprojektowane dla szwedzkiej firmy Wästberg.
a sama wystawa prezentowała się, moim zdaniem, dość skromnie, biorąc pod uwagę spory dorobek francuskiej projektantki. oprócz wspomnianych lamp, zobaczyć można było sofę, łóżko, dwa fotele, stolik i dywan. i choćbym sfotografowała ją pod każdym możliwym kątem, nie zmienia to faktu, że pozostał duży niedosyt.

 

viva light 2016_1

 

viva light 2016_2

 

viva light 2016_3

 

viva light 2016_4

 

viva light 2016_5

 

kolejnego dnia sceną zawładnęła Zuzanna Skalska, badaczka trendów, współtwórczyni poznańskiej School of Form, wykładowca, która ni mniej ni więcej jak… pogrzebała design. jej wykład „Ś.P. Design” był osobistą, wielowątkową i pełną pasji opowieścią o jej pracy, o zmieniającym się świecie, o projektowaniu i o ważnych zadaniach, które właściwie pozostają niewypełnione.
trzeba podkreślić, że istotna w zrozumieniu wykładu była perspektywa prelegentki, która wiele czasu spędza w Holandii, gdzie zarówno spojrzenie na design jest inne, jak i warunki życia, pracy i rozwoju są bardzo odmienne od polskich. (moim zdaniem, to kwestia jakiś 10 a może nawet i 20 lat do przodu w sposobie myślenia, pojmowania nie tylko tego czym jest design, ale też warunków w jakich żyjemy).

a dlaczego design umarł? no cóż, niezupełnie umarł. zmienił się. teraz bowiem nastał czas kreatywnego biznesu.
zaznaczyć tu trzeba, że design nie odnosi się tu do projektowania mebli, nie liczą się trendy ani innowacje. to myślenie dużo szersze i bardzo wybiegające w przyszłość, która choć wydaje się nam odległa, dzieje się już dziś.
design to reakcja na zmiany społeczne, na gwałtownie zmieniający się świat, przemiany technologiczne i cywilizacyjne.
to pytania o to czym jest dom, dokąd zmierzamy, kim jest projektant i jakie są jego zadania.
nie sposób opowiedzieć o czym był ten wykład. każdy wyniósł z niego wnioski i mnóstwo pytań dla siebie.

 

arena design2016_top2

 

arena design2016_top1

 

arena design2016_top3

 

Top Design to konkurs na najlepsze projekty, wystawa finalistów konkursu TOP DESIGN award.
to prezentacja, która zwykle wprowadza mnie w lekką konsternację, a to dlatego, że obejmuje przeróżne dziedziny projektowania. w tym roku wśród nominowanych i obecnych na wystawie projektów były, oprócz mebli (sof, foteli, systemu biurowego, regału), także drzwi, drukarka 3D, drewniane klocki, wanna wolnostojąca, a także końcówki do węża ogrodowego (tzw. system wodny)…
niemniej dla jury konkursu problemu nie było i udało się wyłonić najlepsze projekty.

 

arena design_students3

 

arena design_students2

 

arena design_students

 

arena design_students1

 

arena design_students4

 

arena design_students5

 

strefa Edukacja to prezentacja młodego pokolenia projektantów. w tym roku ciekawie prezentowały się wystawy poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, a także dyplomy School of Form, zbliżone nieco w swojej formie prezentacji do dyplomów studentów projektowania z Eindhoven. było tu miejsce na próby, eksperymenty, poszukiwania oraz interesujące tego efekty.

 

ad_SoF 1

 

ad_SoF 2

 

ad_SoF 3

 

ad_SoF 4

 

podobnie jak w zeszłym roku moją uwagę zwróciła ekspozycja Dobroteki i meble z drewna wykonane podczas pleneru rzeźby użytkowej Dobrodzień 2015.

 

arena design_dobroteka

 

prezentacji na arena Design było sporo: wystawa Pin it! Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, wystawa Profim, DOM polski_by PE-P, prezentacje Schattdecor, grupy Human Touch, konkurs Porta by me, prelekcje, warsztaty.

 

arena design_pinit1

 

arena design_pinit2

 

arena design_pinit5

 

arena design_pinit3

fot. Agata Ziółkiewicz

i gapa ze mnie, bo… przegapiłam wystawę mebli Spółdzielni ŁAD w związku z 90-leciem powstania Spółdzielni. ale pewnie nie ja jedyna, skoro zdecydowano, że ta prezentacja odbędzie się przed wejściem, w holu targowym (czego już zupełnie nie rozumiem).

arena Design dobiega końca, a ja imprezie tej życzę ciągłego rozwoju. do zobaczenia za rok.