raz na jakiś czas zdarza się naprawdę niezły odjazd. nie, to nie to o czym myślisz. to temat, który mnie pochłania bez reszty i kiedy zbieram materiały, w głowie już układa się opowieść i nie mogę się doczekać żeby się z tobą nią podzielić. tak było tym razem.

a tę opowieść można zacząć na kilka sposobów.
na przykład pytaniem: co może łączyć ekskluzywną markę, film Petera Weira o Amiszach, Lady Gagę, kruchą ceramikę i niezwykłe meble?

odpowiedź jest jedna: bracia Haas.

ekskluzywna marka to Versace i pierwsze poważne zlecenie dla braci Haas jako projektantów – projekt mebli.
film o Amiszach – „Świadek” – to film w którym zagrał starszy brat braci – Lucas Haas.
dla Lady Gagi projektanci stworzyli szalone sceniczne maski i rekwizyty.
a ceramika i meble to wytwory szalonej, nieograniczonej fantazji tego duetu projektantów z Los Angeles.

to jeden sposób, by zacząć temat.
drugi może być taki:

braci projektantów trochę w historii designu jest. bracia Castiglioni, bracia Campana, bracia Bouroullec.
teraz dołączyli jeszcze bracia Haas. kim są i dlaczego warto o nich opowiadać? czy chcesz wiedzieć więcej?

o braciach Haas warto o nich mówić przede wszystkim ze względu na ich projekty, które są niepodobne do niczego co było wcześniej. ekstrawaganckie, zaskakujące, zmysłowe, śmieszne, odrzucające, odważne, absurdalne, odrażające. niejednokrotnie jeden i ten sam przedmiot pociąga nas i fascynuje, a zarazem jakoś odpycha, a nawet może brzydzi.

amerykańscy projektanci inspiracje czerpią ze świata zwierzęcego, świata prymitywnego, archaicznego, groźnego (w projektach są pazury, rogi, futro), ale zarazem też ciepłego, miękkiego, przytulnego. brzmi paradoksalnie, ale tacy właśnie są bracia Haas: totalnie nieprzewidywalni, szaleni, o nieograniczonej wyobraźni.

Simon i Nikolai Haas, to urodzeni w Austin w Teksasie bracia bliźniacy. na początku nic nie wskazywało na to, że zostaną projektantami, chociaż życie jakie wiedli wraz z rodziną było jak najbardziej kreatywne i zawsze otaczali ich ciekawi ludzie. ojciec był malarzem i rzeźbiarzem, matka była pisarką, tworzyła scenariusze filmowe, w tym do popularnych w swoim czasie seriali amerykańskich: The Cosby Show czy Kroniki Seinfelda. Terence Malick, ceniony reżyser, był dla braci wujkiem Terrym. a kiedy ich starszy brat Lucas rozpoczął swoją karierę w Hollywood, wówczas cała rodzina przeniosła się do Kalifornii i, jak dziś wspominają projektanci, było to dzieciństwo niezwykłe, pełne odlotowych i słynnych ludzi.

 

house-of-haas

 

bliźnięta wydają się być połączone jakąś magiczną więzią, silniejszą niż to bywa między rodzeństwem. ale po czasie gdy byli nierozłączni, postanowili spróbować żyć samodzielnie. w czasie studiów rozjechali się w różne strony. Nikolai myślał o tym by pójść w ślady ojca i chciał zostać rzeźbiarzem. Simon fascynowało kowalstwo. po czasie poszukiwań i studiów powrócili, by pracować razem.

 

haas_bronze vases

 

Haas_hex_accretion_beast

 

Hex-Stools1

 

zadebiutowali z 2012 roku. były wazony z brązu, maski na scenę ekscentrycznej gwiazdy. 2013 to Hex seria stołków i Beast Feast czyli uczta bestii – kolekcja futrzanych krzeseł i ottoman z pazurami. później przyszedł czas na ceramikę – serie Accretion i Hematite. 2014 to wystawa „Advocates for the Sexual Outsider”, całe mnóstwo futrzanych (i nie tylko) siedzisk o unikatowych, humorystycznych nazwach. i ceramika. rok 2015 to seria Mini Beasts. co przyniosą kolejne lata? mam nadzieję, że coś zupełnie nowego.

 

haas_beasts

 

Reindeer-Beast-Couch

 

Black-Beast-Club-Chair-with-Black-Beast-Foot-Stool

 

Anna-Nicole-Jr.

 

projekty Haas to w zasadzie spotkanie designu i sztuki. i trudno jednoznacznie powiedzieć który biegun jest im bliższy. projektują meble, oświetlenie, ceramikę. eksperymentują z materiałami, formą, fakturą. szukają nowych dróg.
w swojej pracy eksplorują humor i seks, ale nie mają na tym punkcie jakiejś chorej obsesji. wydają się być naprawdę bardzo wyluzowanym duetem, który tak samo jak potrafi ciężko pracować, tak samo świetnie się bawi.

 

haas_versace

 

pośród firm z którymi współpracowali w bardzo krótkiej przecież karierze są: R&Company, Versace czy Louis Vuitton. czasem jest to projekt mebla, czasem ceramika, innym razem wnętrze (Ace Hotel Downtown Los Angeles), ekspozycja czy wystawa, a bywa, że projekt tapet albo szkic czy kartka okolicznościowa.

za każdym razem jest to niebanalne, zaskakujące, wyzywające. nasuwa skojarzenia i są one całkiem słuszne, prawidłowe. to świat zmysłów, cielesności, seksualności, dzikości, a także czułości i delikatności.

 

haas ceramics

 

Accretion-Vases

 

Fanny-DeVito

 

bracia Haas są totalnie różni i być może dlatego tak doskonale ten zespół działa. komplementarne przeciwieństwa – uzupełniają się doskonale. każdy robi to co potrafi najlepiej. „The New York Times” napisał o nich: „do wszystkiego podchodzą z dziecięcą niewiedzą/ignorancją i rezultat tego jest zarówno cudowny jak i dziwny”.

 

Coffee-Table-Number-One

 

haas_Glowcanos

 
dziś ich studio to trzynastoosobowy zespół, a większość produkcji powstaje ręcznie.
koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową braci Haas. a tam prócz przejrzenia galerii prac, warto też zajrzeć do wywiadów jakich udzielili, przejrzeć aktualności, poznać ich bliżej.

fot. thehaasbrothers.com, out.com