niezwykły to dom. oryginalny i na swój sposób piękny. stary, z długą historią, a zarazem współczesny.

mieści się w Varsberg, w Szwecji, i należy do Kristin Lagerqvist, stylistki i blogerki współpracującej ze szwedzką edycją Elle Decoration. Kristin mieszka tu z mężem Jonasem, trzema synami i kotem.

 

blue Varsberg1

 

blue Varsberg2

 

to jeden z najstarszych domów w mieście, z udokumentowaną historią. znajduje się w samym jego centrum, blisko stąd zarówno na stację kolejową jak i nad morze. zbudowany został w 1926 roku i przez lata pełnił różne funkcje. była tu piekarnia, sklep z antykami i agencja reklamowa.

wnętrza domu zachwycają dekoracyjnością, która jednak nie przeradza się w horror vacui (unikanie pustej przestrzeni, obawa przed pustką, dekoracje zapełniające całość tła). nie mamy tu poczucia natłoku różnych elementów, wręcz przeciwnie, panuje tu harmonia starannie dobranych szczegółów.

w pierwszej chwili naszą uwagę zwraca kolor – błękit jest tu wszechobecny.
rozmaite odcienie nieba i morza według Kristin uspokajają i koją.

 

blue Varsberg3

 

blue Varsberg4

 

blue Varsberg5

 

blue Varsberg6

 

blue Varsberg7

 

przepiękne są w tym domu tapety, niezwykle zdobią, stanowiąc zarazem interesujące tło dla lamp, mebli i dodatków, często pochodzenia vintage. właściciele lubią sztukę, kolekcjonują ceramikę i chętnie ją eksponują.
warto przyjrzeć się detalom, zwykły wieszak okazuje się mieć kształt ważki, a doniczki nie są proste i białe.

 

blue Varsberg8

 

blue Varsberg9

 

ważna jest też zieleń, dlatego rośliny doniczkowe opanowały niemal każde możliwe miejsce. różne gadżety są ok, ale są na chwilę, a rośliny pozostają z nami dłużej i sprawiają, że żyjemy zdrowiej.

 

blue Varsberg10

 

blue Varsberg12

 

blue Varsberg14

 

blue Varsberg13

 

blue Varsberg11

fot. elledecoration.se_ Andrea Papini