wyobraź sobie, że wychodzisz w piątek z pracy i aż do poniedziałku rano nie musisz mówić ani słowa. do nikogo. wyłączasz telefon, wsiadasz w auto i jedziesz na spotkanie z naturą. niczego więcej ci nie trzeba.
tak właśnie zdarza się w życiu bohatera dzisiejszej opowieści.

Nirvan Richter na co dzień mieszka w Malmö. jest architektem, projektantem, twórcą i właścicielem firmy meblowej Norrgavel.

Bjare to półwysep w południowej Szwecji, położony w północno-zachodniej części Skanii.
na wybrzeżu znajduje się stara wioska rybacka. utwardzona droga prowadzi do domków na końcu drogi. położone blisko plaży, są narażone na bliski i niszczycielski kontakt z morzem. muszą być więc solidne, być schronieniem w razie potrzeby. a zdarzają się takie sytuacje, gdy nieokiełznana przyroda pokazuje swoją siłę.
i tego również poszukiwał Nirvan. ciszy, spokoju, ale i żywiołu natury.

to tutaj właśnie ma swój dom wakacyjny, gdzie odpoczywa.
to miejsce bardzo w stylu zen: proste, wyciszone, pozwalające na prawdziwy reset. o tym domu marzył długo, niemal 20 lat. planował, szkicował, szukał pomysłów.
jego duńska matka miała dom w Jutlandii, z widokiem na morze. tęsknił za takim widokiem.
marzenie zrealizował pięć lat temu i mówi, że warto było czekać.

jego pomysł na dom osadza się na strukturze, ochronnej skorupie przed żywiołami. inspirację stanowiły kamienne domy i nieduże urocze letniskowe domki. próbował znaleźć równowagę, mając też na uwadze lokalne warunki naturalne, bliskość morza.

efektem jest prostota, ale wyrafinowana. stonowana paleta barw, naturalne materiały, niewielka ilość mebli (większość to meble Norrgavel, w tym jego własne projekty. proste połączenie skandynawskiego, duńskiego stylu z japońską estetyką. w założeniu to nie miał być dom luksusowy. to miał być dom wygodny.

jednak nie dajmy się oszukać: komputer jest pod ręką, telefon też. choć ważniejsze są notatniki, bo pomysły przychodzą do głowy także w czasie wolnym od pracy i trzeba je szybko notować.

Norrgavel to szwedzka marka świadoma ekologicznie. zachęca do tworzenia pięknych, ponadczasowych wnętrz w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. oferuje meble i inne przedmioty wyposażenia wnętrz. warto się jej przyjrzeć, choć chyba nie jest dostępna w Polsce.

fot. residencemagazine.se_Mikael Lundblad, norrgavel.se