możliwe, że nazwisko grafika nie jest wam doskonale znane, ale te okładki widzieliście z całą pewnością.
autorem okładek jest Michał Batory, polski grafik od lat mieszkający we Francji.
a dlaczego o nim wspominam? z dwóch powodów. pierwszy, może mniej ważny, jest taki, że właśnie skończyłam książkę 'Pochwała powolności’, wydaną przez wydawnictwo Drzewo Babel, z okładką Michała Batorego właśnie. drugi, ważniejszy, jest taki, że już niebawem będzie można obejrzeć prace Michała Batorego na wystawie w Polsce. a dokładnie w Łodzi, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
pozwólcie, że aby przybliżyć wam postać artysty, zacytuję notkę prasową:
Michał Batory jest niezależnym i bezkompromisowym artystą. Jego prace wyróżnia podstawowa cecha – zawsze na długo pozostają w pamięci. Polska szkoła plakatu nie zginęła, co więcej ma się bardzo dobrze. Niedowiarków przekona wystawa Michała Batorego – „Plakaty i obiekty”. W rodzinnym mieście grafika zobaczymy około 80 plakatów dużego i prawie 100 plakatów małego formatu, a także warsztat pracy artysty. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja okładek książkowych zaprojektowanych przez Batorego dla wydawnictwa Drzewo Babel.
Stworzone przez Michała Batorego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i wyimaginowanego. Zauważa to Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta i pisarz, który mówi: „Uderzająca jest formalna i estetyczna perfekcja dzieł Michała. Są one tak perfekcyjne, że można im nawet zarzucić nieprawdziwość i nierealność”.
artysta lubi w swoich projektach ożywiać przedmioty lub uprzedmiotawiać ciała. w wywiadach prasowych mówi, że cel, jaki sobie stawia przy tworzeniu plakatów, to brak jednej odpowiedzi, jednej możliwej interpretacji. Uważa, że dobry plakat powinien być zaszyfrowany, inaczej staje się nudny i banalny. artysta często podkreśla w wypowiedziach, że „galerią dla jego prac są ulice, a publicznością – przechodnie”.
fot. www.drzewobabel.pl; kolaż: piece_of_glass
Michał Batory. Plakaty i obiekty.
17.10.2012 – 20.02.2013
Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa
Wystawa jest finansowana ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
I like design na facebooku – zapraszam.