są ludzie, dla których środowiskiem naturalnym jest Hollywood. kochają glamour, mocne wzory i kolory. powinno być wyraziście i na bogato. ma być szyk, blask i olśnienie widzów. i to mieszkanie jest trochę takie jak hollywoodzka gwiazda na premierze. jest spektakularne, przyciąga wzrok i hipnotyzuje.

jesteśmy w Palm Springs, w stanie Kalifornia. przed nami dom zbudowany na początku lat 60. przez/dla hollywodzkiego scenografa Jamesa McNaughtona, po którym przemieszkiwali tu również Hugh Hefner i Roger Moore. dom stworzony do tego, by dobrze się bawić i odpoczywać.

 

palm springs1

 

palm springs2

 

palm springs3

 

palm springs4

 

wnętrza reprezentują styl mid-century modern czyli mówiąc najprościej retro lat 50. i 60. XX wieku.
jeśli jesteś fanką/fanem serialu „Mad Man” lub wiernym widzem starych Bondów (wiem, to brzmi jak oksymoron, Bond się przecież nigdy nie zestarzeje), to dobrze wiesz o jakim stylu aranżacji wnętrz mowa.

generalnie styl mid-century modern charakteryzują oszczędne, szlachetne linie, funkcjonalizm mebli, zdobienia, dekoracje i wzory w dodatkach – tapety, dywany, szkło. jest dużo przestrzeni, w której chętnie gra się kontrastami. ale to klasyczna wersja tego stylu, kalifornijski modernizm.

a teraz zerknij na zdjęcia. jest bardziej. bardziej radośnie, bardziej glamour, bardziej teatralnie.
tu bowiem mamy do czynienia z nieco inną odmianą stylu mid-century modern.

 

palm springs5

 

palm springs6

 

palm springs7

 

i nie zdziwi nas fakt, że obecnie mieszka tu specjalista od wnętrz, nieco ekscentryczny Brytyjczyk Martyn Lawrence Bullard. jak się domyślasz, to on odpowiada za aktualny, spektakularny wygląd tej kalifornijskiej gwiazdy.

w domu przeprowadzono kilka zmian, by zyskać pokoje dla gości; bibliotekę przerobiono na pokój projekcyjny. a co najważniejsze: wnętrza zostały urządzone i wystylizowane zgodnie z gustem obecnego właściciela. sporo tu doskonałego wzornictwa z lat 60. i 70., uzupełnionego o kolekcję sztuki współczesnej oraz znakomite fotografie takich mistrzów jak Helmut Newton, Herb Ritts, Bert Stern, Miles Aldridge czy Terry O’Neil.

 

palm springs8

 

palm springs9

 

palm springs10

 

palm springs11

 

i jak mówi sam właściciel: ten dom jest nieco szalony, ale jest boski!
prawdziwa gwiazda, czyż nie?

 

palm springs12

fot. admexico.mx, architecturaldigest.com