skoro ostatni zeszłoroczny wpis poświęcony był architekturze, a dokładniej współczesnej architekturze, którą znać warto, to może od niej zaczniemy. (we wspomnianej książce ten obiekt się nie mógł się znaleźć z tego prostego powodu, że jeszcze nie istnieje…).

The Whale (Wieloryb) to projekt, który zachwycił mnie już dawno.
(być może widzieliście go już na jakimś portalu albo w prasie).

w Norwegii, w miejscu oddalonym o 300 kilometrów od granicy koła podbiegunowego, ma powstać obserwatorium wielorybów. miejsce wybrano nieprzypadkowo. wyspa Andøya to miejsce na szlaku migracyjnym tych ogromnych ssaków.

do konkursu na projekt obserwatorium w Andenes zgłosiło się wiele znakomitych biur architektonicznych, ostatecznie wygrało duńskie studio Dorte Mandrup. obiekt ma nabrać realnych kształtów w 2023 roku, ale już same wizualizacje zachwyciły.

The Whale doskonale wpisuje się w pejzaż wyspy. bryłę budynku zainspirowało ciało wieloryba. obserwacje tych zwierząt będzie można prowadzić zarówno z zewnątrz, z tarasu, jak i ze środka budynku. wewnątrz zaplanowane są również ekspozycje, kawiarnia, ale też biura i laboratoria.

poznawać i podziwiać będzie można zarówno wieloryby, ale też pozostałą faunę i florę północnej Skandynawii. odwiedzający z całą pewnością nie pozostają obojętni na piękno surowego pejzażu Norwegii czy zorze polarne.

fot. dortemandrup.dk

tym co wcale nie zachwyca, a bardzo zasmuca, jest fakt ile rocznie ginie tych pięknych zwierząt, jako że polowania na wieloryby to wielowiekowa tradycja ludzi Północy. być może (choć bardzo w to wątpię), gdy poznają oni lepiej historię tego gatunku, zwiększą swoją świadomość i pójdą po rozum do głowy. i odtąd będą już tylko podziwiać wieloryby w naturze, korzystając z tak pięknego miejsca jakim jest The Whale.