pozostajemy w Skanii, by podejrzeć kolejne piękne miejsce. tym razem odwiedzamy miejscowość w południowej Szwecji, Falsterbo (a właściwie Skanör med Falsterbo), której historia sięga czasów średniowiecza. jest plaża i morze, a powietrze pachnie… różami. w ogrodzie Madeleine i Davida jest ich mnóstwo.

 

Falsterbo1

 

Falsterbo2

 

to nie tyle dom wakacyjny, ile całoroczna siedziba. dom zbudowany został na początku XX wieku dla pracownika banku. pozostawał w rękach rodziny przez trzy pokolenia. obecni właściciele nabyli go w 1998 roku i jak to zwykle bywa – zaczęli od solidnego remontu. trzeba było wzmocnić konstrukcję i odświeżyć wnętrza. nie było żadnego zamysłu dekoracyjnego, jak twierdzą mieszkańcy tematyka projektowania wnętrz nie interesuje ich jakoś szczególnie. zdali się na intuicję, ignorując trendy. uważają, że dom powinien być wyrażać osobowość mieszkańców, a nie być realizacją projektu.

 

Falsterbo3

 

Falsterbo4

 

Falsterbo5

 

Falsterbo7

 

Falsterbo8

 

Falsterbo9

 

Falsterbo10

 

Falsterbo6

 

Szwedzi dobre pomysły i świetny gust mają w genach, bowiem nawet nie interesując się projektowaniem wnętrz udało im się stworzyć przestrzeń piękną, funkcjonalną i wygodną. dom rozwijał się naturalnie, organicznie, powoli. choć mieszkają tu cały rok, ma się wrażenie, że lato trwa tu cały czas: jest jasno i przestronnie.
lecz tylko latem jest najpiękniej: rozkwita blisko setka różnych odmian róż.

 

Falsterbo11

 

Falsterbo12

 

Falsterbo13

fot. elledecoration.se_Petra Bindel