wzornictwo krajów skandynawskich, choć z pozoru bardzo podobne, różni się od siebie.
odnoszę wrażenie, że im dalej na północ tym mniej, oszczędniej w formie, kolorze.
ten minimalizm jest szlachetny, a zarazem uniwersalny.

przykładem takiego projektowania są prace norweskiego Falke Svatun Studio.
i choć być może wcześniej nie słyszeliście o projektancie imieniem Falke Svatum, to bardzo możliwe, że jego projekty są wam dobrze znane. a to dlatego, że współpracuje on ze znaną i lubianą marką Menu. wcześniej pracował Søren Rose Studio oraz Norm Architects.

własną, indywidualną drogę jako projektant Falke rozpoczął w 2014 roku, otwierając własne studio w Oslo.
skupia się na projektowaniu oświetlenia, mebli, dodatków do wnętrz.

 

Tumble1

 

Tumble3

 

moją uwagę zwróciły projekty najnowsze. ciekawy pomysł na wazon Tumble – czyli, jak pisze projektant prezentując go na swojej stronie – swego rodzaju wyzwanie postawione tego rodzaju przedmiotom. forma, funkcja, wygląd odbiegają od standardowego postrzegania wazonu.

drugim projektem, który bardzo mi się spodobał jest lampa Aerial, stworzona wspólnie z innym norweskim projektantem Bjørnem van den Bergiem. oba projekty to prototypy, jeszcze niedostępne w sprzedaży.

 

Aerial1

 

Aerial2

 

dostępne są za to inne projekty dla Menu: krzesło Synnes czy świecznik Shadow Play, zaprojektowane dla Menu. oko cieszy również seria mosiężnych luster (na zamówienie).

 

shadow-play

 

Shadow Play3

 

 

falke svatum chair

 

fot. falkesvatun.com, menu.as

warto może też dodać, że na tegorocznych targach w Mediolanie miała miejsce wystawa „Structure”, której celem było zaprezentowanie norweskiego rzemiosła, które nota bene trzyma się znakomicie. zobaczyć można było meble, ceramikę, oświetlenie, w tym także wspomniane przeze mnie na początku projekty. więcej o projekcie tutaj.

a o Falke Svatumie warto pamiętać, bo to jeden z bardziej interesujących twórców z północy.