oto świat duńskiego luksusu oraz najwyższej klasy rzemiosła – Georg Jensen.
Georg Arthur Jensen był duńskim złotnikiem i jubilerem przełomu XIX i XX wieku. chciał zostać rzeźbiarzem, ukończył studia artystyczne, ale trudno było mu się utrzymać ze sztuki. dlatego zwrócił się w stronę sztuk użytkowych. i to był dobry wybór. początkowo zajął się ceramiką, jednak nadal nie było to zajęcie przynoszące wymierne korzyści. dlatego postanowił zająć się złotnictwem. zaryzykował i otworzył własną pracownię.
zdobyte artystyczne wykształcenie, wrażliwość na piękno oraz kunszt rzemiosła złożyły się na sukces Jensena. to była epoka Art Nouveau, gdy Georg Jensen zachwycił panie pięknymi naszyjnikami. nie zamykał się jednak w jednej stylistyce, pozwalając swoim projektantom i rzemieślnikom na szukanie nowych wzorów i pomysłów. ogromny sukces pozwolił artyście otworzyć sklepy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Sztokholmie i Berlinie.
dziś firma Georg Jensen oferuje piękne nakrycia stołowe, sztućce, naczynia, a także biżuterię i zegarki. współpracuje z najlepszymi projektantami i wprowadza w codzienne życie elegancję, szyk i smak luksusu.
w czasie naszej wizyty w firmie mogliśmy zajrzeć do warsztatów, gdzie powstają wszystkie te piękne przedmioty. (ponieważ tego dnia w Danii obchodzono święto narodowe pracownicy mieli wolne, a my mogliśmy spokojnie przyglądać się miejscom ich pracy). uwagę zwracały narzędzia, młotki różnej wielkości, ale także sama przestrzeń warsztatowa. do dziś wiele przedmiotów wykonywanych jest tu ręcznie, tysiącami stuknięć młotka. podziwialiśmy sztućce, biżuterię, przeróżne naczynia, w tym także paterę do serwowania ryb (robiona na specjalne zamówienie).
po niedługiej i zajmującej opowieści o Georgu Jensenie przeszliśmy na piętro, gdzie w eleganckim showroomie mogliśmy podziwiać kolejne cieszące oczy cuda jubilerstwa.
tam czekało na nas zadanie. na długim stole ustawione zostały naczynia z całej historii firmy. mieliśmy przyporządkować im określony rok powstania. brzmi banalnie, ale tak łatwo wcale nie było. często przedmioty datowane przez nas na współczesne okazywały się być z lat 60. czy 80. świadczy to znakomicie o tym, że design firmy Georg Jensen jest ponadczasowy, nie poddaje się upływowi czasu i niezależnie od czasów pozostaje intrygujący, zachwycający i luksusowy. co jednak nie oznacza, że dostępny jest tylko i wyłącznie dla wybranych i bardzo zamożnych ludzi. wiele przedmiotów jest używana na co dzień i dostępna prawie dla każdego.
także z Danii:
– o miłości, koszu i wyzwaniach
– duński wieczór
– Montana: prostota i funkcjonalność
fot. piece_of_glass/Agata Ziółkiewicz
I like design na facebooku – zapraszam.