książka. najważniejszy lub jeden z najważniejszych przedmiotów jakie posiadam.
to w dzisiejszych czasach może być uznane za nieco kontrowersyjne zdanie. ale to właśnie książka, odkąd pamiętam, pozwala podróżować w czasie i przestrzeni, pozwala zajrzeć w ludzkie myśli, zrozumieć motywacje, decyzje, emocje. to książka poprzez zdjęcia czy ilustracje pokazuje piękno świata, rozwija wrażliwość, pozwala poznawać świat. to tylko przypadek zdaje się zdecydował, że piszę (przeważnie) o wzornictwie, a m/nie/j o książkach.

książka to też przedmiot, świadectwo pewnej kultury materialnej, niegdyś symbol majętności i mądrości. a także rzecz zaprojektowana.

współcześnie przedmiot ten utracił już wiele ze swoich atrybutów czegoś szczególnego, wyjątkowego, choć, na szczęście, nie dla wszystkich jeszcze. pasjonatów drukowanej książki jest jeszcze bardzo dużo i to oni w szczególności mogą być zainteresowani książką o książce czyli propozycją wydawnictwa Karakter – Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski.

papier, druk, ilustracje – to książka właśnie.
jak się narodziła książka? jak powstawała i zmieniała się przez tysiące lat jej forma?
odpowiedzi znajdziemy w kolejnych rozdziałach książki zatytułowanych: strona, tekst, ilustracje, forma.
historia książki jest bardzo długa, ale jakże interesująca!

 

ksiazka

 

autor, Keith Houston, znawca pisma i typografii, o pergaminie, papierze, druku, oprawie, ilustracjach opowiada z pasją, zajmująco i z wieloma szczegółami. to opowieść wręcz napakowana wiedzą, ale też licznymi ciekawostkami i niespodziewanymi zwrotami akcji. bo choć wydawać by się mogło, że znasz pewne fakty, to okazuje się, że było nieco inaczej.

z książką w ręku odwiedzamy cały niemal świat, wychodząc poza granice Europy, którą jak się szybko okazuje, inne części świata dawno przegoniły w rozwoju technologii, zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie papieru, druk czy ilustracje. w czasie poznawania historii papieru i druku wędrujemy przez pięć kontynentów i pięć tysięcy lat historii; przez Egipt aż do Chin i Japonii.

to właśnie w Chinach druk powstał i rozwinął się na niespotykaną skalę, podczas gdy Europa pisała gęsim piórem. technologia druku, jak wielu innych chińskich wynalazków, długo pozostawała niedostępna dla obcych, chroniona tajemnicą.

w książce są iluminowane średniowieczne skrypty i piękne chińskie pieniądze. poznajemy różne techniki drukowania i ilustrowania ksiąg: drzeworyt, miedzioryt, grawerstwo, akwaforta – kwasoryt, akwafinta, druk wypukły, druk wklęsły, litografia – rysowanie w kamieniu, fotografia, druk rastrowy, aż po druk współczesny. zagłębiamy się w drukarskie technologie, poznajemy tajniki oprawy, poznajemy formaty.

i przyznam szczerze, że choć niektóre ustępy tego tomu wydały mi się zbyt fachowe i zbyt drobiazgowe, to jest w tej książce coś naprawdę fascynującego: to opowieść o ludziach pełnych pasji, ciekawości, inwencji. opowieść o poszukiwaniach, błędach i sukcesach. o odkryciach mniej lub bardziej przypadkowych i wynalazkach coraz to bardziej udoskonalanych.

książka znakomicie zaprojektowana i wydana. wewnątrz, prócz pasjonującej opowieści, znajdziemy także wiele interesujących ilustracji, rycin, zdjęć.

Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski to rzecz dla prawdziwych pasjonatów książki jako przedmiotu (choć nie tylko). czy przedmiotu najpotężniejszego? tu można by dyskutować, ale na początek polecam lekturę tomu. 

 

Keith Houston: Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski
Wydawnictwo Karakter, 2017

Wydawnictwu Karakter bardzo dziękuję za książkę.