jak często ostatnio przychodzi ci do głowy myśl: „uciec stąd, byle jak najdalej”?
pora roku nie napawa optymizmem, sytuacja społeczno-polityczna jeszcze bardziej skłania ku pesymizmowi i pogrążeniu się w czerni depresji, ale nie rób tego proszę. szukaj światła, dobra, czegoś co da ci nadzieję, pozwoli myśleć o przyszłości, choć na chwilę oderwać myśli od tu i teraz. i tak się składa, że mam pewną propozycję. nie, to nie Bieszczady.
zaplanuj podróż po Europie. zaplanuj podróż po architekturze.
tą propozycją jest książka. dostałam ją już jakiś czas temu i cierpliwie czekała na swoją kolej, i na to kiedy znów przyjdą do mnie słowa. przyznaję, że czuję się nieco onieśmielona, ponieważ chyba nigdy na ten temat nie pisałam, co nie znaczy, że mnie nie interesował.
mowa o architekturze. to niezwykle fascynujący dział projektowania.
mam wrażenie, że, o ile nie jesteśmy związani z projektowaniem czy sztuką, zwykle nie zwracamy jakiejś szczególnej uwagi na architekturę. chyba, że coś nas zaskoczy: nietypowa forma, kontekst, kontrast.
„Archiprzewodnik po Europie” to książka o której chcę dziś opowiedzieć.
po najnowszej architekturze europejskiej oprowadzają nas specjaliści: architekt Robert Konieczny i krytyk Tomasz Malkowski. w podtytule czytamy, że są to rozmowy o najodważniejszych dziełach architektury europejskiej.
gotowi, by ruszyć w drogę?
oto przed nami zaczyna się podróż dwojaka: poprzez świat architektury i przez różne kraje.
dlaczego warto odwiedzić właśnie to miejsce, zobaczyć ten budynek, wejść do środka, doświadczyć przestrzeni, poznać idee jakie przyświecały powstawaniu projektu? czytasz i odkrywasz, zaczynasz rozumieć albo i nie.
jakie znaczenie ma miejsce, otoczenie? czy architektura ma się stapiać z krajobrazem, stawać się jego częścią czy wręcz przeciwnie – być znakiem rozpoznawczym, symbolem miasta, regionu?
ile jest nowoczesnej technologii we współczesnej architekturze i w jaki sposób współtworzy ona budynki, na ile wciąż najważniejsze jest światło i przestrzeń? z jakich materiałów powstaje dziś architektura miast?
z całą pewnością są w tej książce budynki, które dobrze znasz i kojarzysz, niektóre może nawet odwiedziłeś/aś. jest też całe mnóstwo nowych, zaskakujących odkryć. mam już kilka ulubionych miejsc na liście.
podróżujemy swobodnie przez Austrię, Szwajcarię, Włochy, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię, Danię, Norwegię, Szwecję, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Niemcy. zaglądamy na chwilę do Luksemburga i do Czech. odwiedzamy też z autorami kilka miejsc w Polsce. odwiedzamy budynki, za których powstaniem kryje się idea, odwaga, jest w nich niepowtarzalna przestrzeń, która powoli odkrywa przed nami swój sens.
jednak tym co dla mnie było wartościowe przy lekturze tej książki to nie tyle nowe spojrzenie na architekturę, ile próba wytłumaczenia mi jej. bo przyznaję, że trudno jest docenić ascetyczne piękno niektórych domów z betonu.
przeglądając po raz pierwszy tę książkę zdałam sobie sprawę, że sporo tych projektów już widziałam. ten album poszerza perspektywę, uczy nas czytania budynków, uwrażliwia na architekturę.
i nie jest to nudna opowieść dwóch mądrych panów, z których sądami należy się bezwględnie zgadzać. co więcej, oni sami często nie zgadzają się ze sobą. to rozmowa o architekturze, którą naprawdę dobrze się czyta.
i to może być pierwszy krok do zaplanowania najbliższych wakacji albo i odkrycia nowej pasji – architektury.
Tomasz Malkowski, Robert Konieczny
Archiprzewodnik po Europie.
Rozmowy architekta i krytyka o najodważniejszych dziełach architektury europejskiej
Wydawnictwu Pascal dziękuję za egzemplarz książki.