słowo alki w języku Basków oznacza krzesło.
alki to także nazwa pewnej firmy zajmującej się produkcją mebli.

do krzeseł Alki dotarłam nieco okrężną drogą, a to one właśnie są specjalnością zakładu. ale zacznijmy od początku. firma Alki mieści się w Kraju Basków, u podnóża Pirenejów. powstała w 1981 roku. początki miały wiele wspólnego z tym, by po prostu dać pracę ludziom w mało uprzemysłowionym regionie.

 

alki2

 

alki1

 

postanowiono połączyć tradycyjne, ręczne sposoby wytwarzania mebli drewnianych z nowoczesną technologią. historia trwa do dziś i rozwija się dalej. Alki produkuje krzesła, stołki, stoły, akcesoria dla domu.

producent pojawia się na przeróżnych targach meblowych, w tym w Mediolanie. warto poznać ich ofertę. to meble naprawdę oryginalne i stylistycznie bliskie temu co nam się podoba w projektowaniu skandynawskim.
przykładem niech będzie stołek Hiruki. forma niemal rzeźbiarska, a zarazem prosta. przywodzi różne skojarzenia: od prostego stołeczka do dojenia krów aż po współczesny duński czy japoński design.

 

alki3

 

alki4

 

ta prostota jest symptomatyczna dla Alki. to wyraz szacunku do materiału, nawiązanie do tradycyjnych wartości, a zarazem odpowiedź na przeładowane treścią współczesne czasy.

 

alki5

 

alki6

 

wspomniany przeze mnie system Zutik, to ciekawy pomysł na organizację przestrzeni.

 

alki7

 

alki8

 

alki9

 

alki10

 

meble jakie oferuje baskijska Alki znajdują swoje miejsce w mieszkaniach, domach, ale i w przestrzeniach publicznych: w barach, restauracjach.

 

alki11

 

alki14

 

alki12

 

alki13

fot. alki.fr